Re: [Report] Neděle 20.11.2016

Tak já to pošlu i sem no. :)

1. Neútočili jste na aktivní AA stanoviště, ale na poslední ze tří, kde byl jeden bunkr jehož okolí bylo čistý a my měli problém se k němu dostat přes palbu z okolních kopců. Bylo by něco jinýho, kdybychom vás tam poslali na začátku s Mi-8 ať uděláte přelet.

2. Když jste přilétávali, tak vám Profa řekl, že máte na bunkr vystřílet "všechny rakety co máte" a vy ste se nad nim prolítli. Kdyby jste ho poslechli, tak pochybuju, že by to ten poslední týpek přežil.

3. Chyby, kterejch ste se dopustili vy jako posádka heli byly mnohem závažnější než to, že vás někdo poslal na AA stanoviště, který bylo na 10% svojí původní síly = 1 voják se Stingerem.

Největší chyby:
- neohrožený průlet v asi 200m přímo nad a skrze celou nepřátelskou oblast včetně nepřítelem držené vesnice (co kdyby byl jeden týpek se Stingerem i tam?)
- za celý průlet ani jedna světlice
- zřejmě jste měli pro vás nedostatečné informace = provedu si opatrný průzkum sám nebo si zjistim víc, než se tam vrhnu
- naprostý selhání v použití jakýchkoliv taktik, které by se měli použít v případě hrozby AA (např. maskování terénem, pop-up, atd...)

Uzavřel bych to s tím, že buď si se podíval na videa a musíš vidět, že to, co jste tam předvedli nebyl ani průzkumný, ani útočný průlet bojové heli v nepřítelem ovládané oblasti s hrozbou AA a nebo se tady není o čem bavit a je to jen neschopnost přiznat si chybu a snaha hodit hlavní vinu na někoho, kdo ve srovnávní s vaší posádkou udělal chybu minimální.

Jako příklad pro srovnání - Velitel tě jako pěšáka pošle s tvojí jednotkou někam, kde by se náhodou mohl schovávat kulometčík ve křoví. Ty se rozhodneš jít se zbraní dole, přes otevřené prostranství v zástupu přímo proti té pozici a všichni umřete. Budeš to taky svádět na velitele? Nebo si zvolil naprosto neadekvátní postup?

A prosím! Tohle neni o tom, kdo o tom ví víc, nebo kdo by to udělal líp! Tohle je o tom, že vy házíte vlastní vinu na někoho, komu nepatří, místo aby jste se poučili a nebo si nechali poradit pokud nevíte co mělo být jinak. Chybovat může každý, ale měl by si uvědomit vlastní chybu.

Pár poznatků z Dslyecxiho příručky, kterou jsme před 6 lety přeložili:
| +
K přežití helikoptéry značně přispívá maximální využití maskování za terénem. Maskovat se dá například za kopci, v údolích, za lesy a za budovami. Útočné helikoptéry často létají nízko a rychle z jedné maskované pozice do druhé, aby se vyhnuly palbě nepřátelských zbraní, a to jak řízených, tak neřízených. Když je třeba zaútočit nebo provést průzkum, tak helikoptéra vzlétne, provede útok či průzkum, a pak se rychle schová před tím, než helikoptéru nepřítel stihne zamířit.

Předcházení riziku, které představují jak řízené, tak neřízené zbraně

Následující tipy se dají aplikovat jak na řízené rakety, tak na palbu neřízených zbraní.

- Je-li to možné, tak nelétejte přes oblast, kterou kontroluje nepřítel. Čím méně času v takové oblasti budete, tím menší je pravděpodobnost, že vás sestřelí.

- Maskujte se za terénem. Pokud vás nepřítel nevidí, tak po vás nemůže střílet.

- Udržujte vysokou rychlost. Pokud vás nepřítel nemůže zaměřit, nebo pokud se mu ukážete jen na krátkou chvíli, tak vás nemůže zasáhnout.

- Provádějte nepředvídatelné manévry.

Předcházení riziku, které představují neřízené zbraně

- Leťte vysoko. Čím výše letíte, tím obtížněji jste zaměřitelní.

Předcházení riziku, které představují řízené zbraně

- Vypusťte světlice, pokud očekáváte, že po vás nepřítel vystřelí naváděnou raketu.

- Vypusťte světlice po provedení útoku. Nepřítel pravděpodobně počká s vypuštěním rakety, dokud nebudou moc pálit na odlétávající letoun. Světlice zmatou už vystřelené rakety a raketometům znemožní nebo ztíží zaměření letounu.

Pop-up útok je variací stand-off útoku, který se provádí, když se očekává přítomnost nepřátelské AA obrany.

K provedení pop-up útoku se pilot musí nejdříve přesunout do kryté nebo maskované pozice, ze které může pálit na cíl. Poté informuje střelce, že provedou „pop-up“ útok, a že se střelec musí připravit k použití určitého zbraňového systému (obvykle ATGM). Helikoptéra poté vzlétne tak vysoko, aby měla čistou palebnou linii, střelec zaměří cíl a vystřelí, a pilot poté s helikoptérou rychle klesne zpět do krytu.

Je velice obtížné bránit se proti správně provedenému pop-up útoku.
Obrázek

Jak jsme už psali s psychem, pořád se tu plete to, že "vas někdo poslal na AA obranu". To ale není pravda. V te době pás profa poslal na zničení bunkru, tzn opevnění v nepřátelskem uzemí. To je to same, jako by vás poslal vyčisti kopec, dum, stavení nebo cokoliv jinýho. A pokud jsem slyšel tak jste to měli rozmrdat :D. šlo jen o to, že v te době tam už žádné AA dávno nebylo a byl tam jen jeden zakempenej schoter, ktery na nas pálil na 600 metru přes irony a my ho nedokazali přesně lokalizovat, proto jsme zavoali vzdušnou podporu. Jak psal Fana , já si taky myslím, že jste tam vubec nmuseli lítat, stačilo to z nějaké pozice v zelné zoně rozmrdat raketam , kulometem nebo co jste měl k dispozici . . . . .. .
Obrázek

Jednak v debriefu jsem uznal svoji chybu ohledne nevypálených světlic.
Ono zvolená trasa byla protože poskytovala ryhlý uprk z oblasti za kopec. Vzhledem k faktu, že dle info ze země byly předchozí 2 stanoviště čísté.

Tvrdit tu, že jsem dostal info o vyčištění je vysloveně směšné hned ze dvou důvodů.
1) Původní rozkaz, který jsem obdžel byl udělat průzkum. To se změnilo na poslední chvilku a dostávám v posledních 30 sekundách náletu ýmenu je směšné - tak že reálná šance něco provézt na poslední chvilku, když jsme prvně museli indentifikovat kde co je, je mizivá. To by se klidně mohlo stát, že to špatně identifikuji a pošlu na vás. Nikde žádné navedení, žadný kurz, žádný dým. Nic.
2) dle videa. "pokud to budete mít čístý a nebude na vás nic útočit z toho 3-tího AAčka, puste tam do té oblasti - do té oblasti toho bunkru veškerý. .. Máte zelenou k útoku" Tak že pokud dostanu podmiňovací vetu, jeslti to bude čistý. Musím nejdřív zjistit jestli to mám čístý a to jsem taky udělal.

Závěrem:
Ano, zvolil jsem špátný smeř náletu. - Ale od toho tam jste vy, kteří se pohybují na zemi a mají přehled aby jste vybrali nejlepší variantu. A zajimala by mě jiná varianta? Fano?
Ano, měli jsme vypálit flery.
Ne, nenesu odpovědnost za to, že zvlítám ze země a dostanu rozkaz "průzkum" a to se nasledních 30s před náletem změní rozkazem, který je zmatený dlouhý a protiřečí si.
A nenesu odpovědost za píčovinu, která tu zdejší velitele stále drží v představě o tom, že vzdušný prostředek je dobrý na vyčištění protivzdušně obrany, aby se Nomád nenudil.
Ano, nesu odpovědnost, že jsem se na to nevysral a nepočkal na to až to bude čisté!

Zajimalo by mě jestli vás napadlo, že by klidně týmek s raketou mohl být na druhé straně kopce, kam jste neviděli?

OK, tak ještě jednou ten výčet toho, co jsi udělal špatně:

- neohrožený průlet v asi 200m přímo nad a skrze celou nepřátelskou oblast včetně nepřítelem držené vesnice (co kdyby byl jeden týpek se Stingerem i tam?)
Přesně jak jsi řekl, co kdyby byl někde za dalšim kopcem další chlapík se Stingerem?

- za celý průlet ani jedna světlice
Tohle jsi uznal. Díky

- zřejmě jste měli pro vás nedostatečné informace = provedu si opatrný průzkum sám nebo si zjistim víc, než se tam vrhnu
Ano rozkaz byl na poslední chvíli a byl zmatený a zjevně jste neměli vůbec dostatečné info. Proč jsi se nezeptal znovu? Proč jste místo opatrného průzkumu s pomocí optik z dálky a zpoza kopce nebo nějakého krytu, přelétli přímo nad nepřítelem ovládanou vesnicí, což vám v porovnání s opatrným průzkumem z dálky ani nemohlo poskytnout lepší info.

- naprostý selhání v použití jakýchkoliv taktik, které by se měli použít v případě hrozby AA (např. maskování terénem, pop-up, atd...)
Letěli jste do oblasti, kde podle průzkumu pěchoty byla AA obrana nepřítele téměr eliminována, ale věděli jste, že stále je tam určitá hrozba (a to jsem ještě misi udělal tak, že po zničení všech stanovišť už opravdu jiná AA obrana nezůstala). Váš průlet prostě likviduje jakoukoliv obhajobu o jakou se snažíš. Znovu si přečti to přirovnání k příkladu s pěchotou proti kulometu a pak se podívej, že jste s tou helinou proti AA udělali totéž. Sebevraždu.

Velitel vás poslal do oblasti, kde se potenciálně mohl ještě nacházet nepřítel s AA obranou. Ale podle toho, co my jsme viděli už nejspíš nikdo nezůstal. Omyl. Ale vaše neopatrnost to jen zpečetila.

EDIT:
Rovnou jako návrh jak to šlo udělat líp navrhnu, že jste mohli přiletět za kopec, kde jste nás vysadili. Odtamtud prozkoumat oblast za horizontem, kde by jste viděli všechny tři postavení a potvrdili si, které je které a kde kdo je. Potom jste se mohli libovolně přesunout o jeden hřeben blíž přímo k nám na prostředním stanovišti a přes kopec poslat rakety do posledního postavení. Nepřítel by vás ani neviděl.
Obrázek

To všechno je hezké ale uvědom si , že to píšeš ze svého pohledu tam na zemi.
Za mě to bylo tak, že ten prostor byl čistý a vesnice v údolí, kde byl rychly přelet. (vůbec si nejsem jist, že bych přes ní letěl)
A ten prostor výsadku jsem bral jako unikovou zónu.
Což je vidět i podle trajektorie letu, kdy to nakláním (z pohledu videa až nezdravě dolu), abych zdrhnul v údolí, kde to je čisté.
Nebudu přece začínat let tam kde to je "čisté", abych se tam nemohl vrátit.
Protože Pop-up znamená vyset a ohrozit tak MI ne jen proti stingrum ale i proti RPG.

Já nahoře nemohu vědět, kolik nemám informací na to abych se na ně ptal.
Už jen to že se povolá Nomád a "zvolte si libovolný směr náletu" mi napovídá, že mám volné pole působnosti a že tam není nic co by mě ohrozilo.
Já přeci automaticky nemohu předpokládat, že to co mi říkáte je špatně! To by to pak bylo neefektivní.

Však proto se o tom bavíme. Jistě, že já mám teď víc informací než jsi měl ty přímo v misi. Proto se snažim poukázat na vše co bylo špatně.

Nechci obhajovat, že Profovo navádění nebo rozkazy byly včas a že byli dostatečně přesný. Ale bránim ho, před tim, aby jste ho nařkli z toho, že vaše sestřelení byla jeho chyba.

Pokud ty se jako pilot cítíš málo informován, pak si buď máš zjistit od pěchoty víc a nebo si to zjistit sám opatrně. Pop-up tě ohrozí před RPG tak jedině pokud se rozhodneš zaparkovat někde, kde seš vůbec nadostřel nějakýmu RPG. Místa která jsem navrhl, byla zaprvý už prošlá pěchotou a zadruhý jsme na ně viděli z naší pozice. A neni pravidlem, že se při něm nemůžeš pohybovat. Rozhodně by pro vás byl bezpečnější, než se tam proletět, jako jste to udělali. Navíc v Takistánskejch horách si to místo, odkud budeš vykukovat můžeš krásně proskenovat předem, protože to je holej kopec bez vegetace. Neni nic bezpečnějšího než pop-up útok z dálky. Obzvlášť v ohledu na Armu, kde máš tu jistotu, že se pod tebe neproplíží týpek s RPG mnohem vyšší než ve skutečnosti. :)

Co se trajektorie tvýho letu týče, tak úmysl byl dobrej, ale provedení selhalo, protože jsi to začal příliš brzo zase zvedat a týpek vás z bunkru měl stále v zornym poli a mohl zaměřovat. :) Všimni si jak dlouho to trvalo, od vašeho průletu do výstřelu.
Obrázek